On drakon (česky Dračí princ)
Ruská pohádka pro poněkud odrostlejší spektrum diváků. Proč to? Inu, i u nás máme draky, ti jsou ale, v porovnání s jejich ruskými bratry, ke své kořisti i svému osudu dosti laxní. Začněme však od začátku...

Například nám by totiž očividný crossover mezi Kráskou a Netvorem a Modrou lagunou přišlo nejspíš nepřístojné označovat za pohádku pro děti. Lechtivé scény v průzračně čisté vodě, skoro jako vystřižené z reklamy na sprchový gel Palmolive, a přímo "žhavé" výstupy takzvaného Dračího prince, kdy se pálily všechny kusy oblečení na uhel, by u nás pak dostaly nálepku "Mladistvím nepřístupno". (Pozor nevzrušovat, nebo vyletí dráček!)
V poslední řadě mě mírně zklamal také soundtrack, který by se dal shrnout jednou větou jako: Pejsek a kočička umíchali místo dortu hudební mix a nikomu to nechutnalo. Jinými slovy, přesto, že obsahoval hned několik velmi povedených skladeb, dohromady se to nehodilo a při sledování to spíš rušilo. (Například, když se po moderním videoklipovém songu rozeznělo coutry.)
Stejně tolik, kolik jsem ale našla chyb, bylo i světlých stránek snímku.


protivných rozmazlených fiflen, která neumí zavřít zobák, byl prolomen. Mira totiž není ani jedno z toho. Je odvážná, odhodlaná a rozhodně se nehodlá smířit se svým předepsaným pohádkovým osudem. Působí sice trochu dětinsky, to ale jen přispívá k celkovému obrazu ještě mladého, nedospělého kůzlete, místo teď již tak dobře známého klišé takzvané princezny "společenské víly", která je perfektní v každém ohledu.
Celkově bych pohádku oproti takovým jako byli minulý rok Tři bratři, Sedmero krkavců, nebo Svatojánský věneček, ohodnotila velice pozitivně a opravdu, od srdce, bych jí doporučila všem, kteří už jsou neúspěšnými českými pokusy zničeni.
Anděl Páně 2
Všemi očekávané, mnou spíše obávané, volné pokračování úspěšné české pohádky. Některými odsuzované za své řekněme dosti svébytné pojetí víry, jinými vychvalované až do nebes. Já se jako ateista, byť vychovávaný k žití podle základních křesťanských zásad, přikláním spíš k té skupině, která Anděla chválí.

Naopak změna místa z hradu Kašperku a Křivoklátu na Český Krumlov společně s mírným posunem v čase z jednoho století do druhého filmu jen prospěly a trochu ho osvěžili, aniž by přitom jakkoliv ubrali, či poškodili jeho atmosféru.
Stejně tak jsem opět uvítala krásné a především kvalitně provedené kostýmy i dobře zachycenou a podanou dobu, pro staré české filmy a pohádky tak typické.

Co mi bylo líto, že děj samotný byl díky těmto hláškám mírně upozaděn. Nestěžovala bych si, kdyby film měl méně než těch 99 minut a byl o to "hustší", ale tak se nestalo. Bývalo by stačilo některé scény zkrátka vystřihnout, nebo alespoň nějakým způsobem "zdrcnout", či z nich udělat, jak říkají rádi páni profesoři, stručný výcuc. Film by tím získal větší spád a šmrnc, který mi snad jako jediný maličko chyběl.
Tak jako tak jsem si jistá, že Anděl číslo 2 je po čase zase jednou povedená pohádka, za kterou se opravdu nemusíme stydět.
Žádné komentáře:
Okomentovat
„Friendship is born at that moment when one man says to another: What! You too? I thought that no one but myself.“
- C.S.Lewis